Zakładając spółkę wspólnicy skupiają się na tym, aby jak najszybciej i najefektywniej rozwinąć działalność, która będzie przynosiła zyski. Rzadko myślą o sytuacjach, gdy pomiędzy nimi dojdzie do sporów, które uniemożliwią im dalsze wspólne prowadzenie spółki. Kodeks spółek handlowych reguluje jednak instytucję wyłączenia wspólnika ze spółki na drodze sądowej.
Wspólnicy mogą wnieść pozew o wyłączenie danego wspólnika ze spółki przez sąd. Mogą to jednak uczynić tylko wszyscy pozostali wspólnicy łącznie, jeżeli przysługują im udziały stanowiące więcej niż połowę kapitału zakładowego. Umowa spółki może przewidywać, że uprawnienie do wystąpienia z takim pozwem będzie przysługiwało również mniejszej liczbie wspólników, pod warunkiem, że ich udziały będą stanowić więcej niż połowę kapitału zakładowego. W tej sytuacji pozwani powinni być wszyscy pozostali wspólnicy. Możliwy jest również wniosek o zabezpieczenie powództwa poprzez zawieszenie wspólnika w wykonywaniu jego praw udziałowych w spółce. Warunkiem wyłączenia wspólnika po zaistnieniu ku temu ważnych powodów jest przejęcie jego udziałów przez pozostałych wspólników lub osoby trzecie. Cena jest ustalana przez sąd na podstawie rzeczywistej wartości w dniu doręczenia pozwu wspólnikowi.
Kancelaria świadczy usługi prawnicze zarówno w zakresie reprezentacji wspólników, którzy domagają się wykluczenia z ich grona jakiejś osoby, jak i reprezentacji wspólników, przeciwko którym pozew o wyłączenie został skierowany do sądu. W pierwszym przypadku pomoc prawnika jest cenna chociażby w prawidłowym sporządzeniu pozwu, wniesieniu pozwu do właściwego sądu, a także wskazaniu odpowiednich przesłanek wyłączenia wspólnika i udowodnieniu faktów potwierdzających te przesłanki za pomocą odpowiednich dowodów. Są to kwestie niezwykle ważne, ponieważ niespełnienie tych wymogów może skutkować odrzuceniem pozwu lub oddaleniem powództwa. Natomiast w przypadku gdy klientem jest pozwany wspólnik, pomagamy postawić odpowiednie zarzuty przeciwko żądaniu pozwu, mające na celu obronę przez wyłączeniem ze spółki, lub wykazywać czynniki, które powinny być brane pod uwagę przy ustalaniu przez sąd jak najkorzystniejszej dla klienta ceny przejęcia jego udziałów.