Obniżenie kapitału zakładowego jest procedurą, która może być zastosowana przez wspólników w celu dostosowania wysokości kapitału zakładowego do rozmiarów prowadzonej działalności gospodarczej lub przesunięcia części kapitału zakładowego na przykład do kapitału zapasowego lub rezerwowego. Obniżenie kapitału zakładowego może być również skutkiem umorzenia udziałów.
Obniżenie kapitału zakładowego wymaga zmiany umowy spółki, która jest dokonywana na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników. Uchwała ta musi być podjęta w odpowiedniej formie i większością głosów wymaganą przez przepisy prawa. Uchwała o obniżeniu kapitału zakładowego powinna określać wysokość, o jaką kapitał zakładowy ma być obniżony, oraz sposób obniżenia. Obniżenie kapitału zakładowego może nastąpić poprzez umorzenie udziałów lub poprzez obniżenie wartości nominalnej udziałów.
Zarząd spółki musi ogłosić obniżenie kapitału zakładowego, wzywając wierzycieli spółki, aby w terminie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia wnieśli sprzeciw, jeżeli nie zgadzają się na obniżenie. Wierzyciele, którzy w tym terminie zgłosili sprzeciw, powinni być przez spółkę zaspokojeni lub zabezpieczeni. Wierzycieli, którzy sprzeciwu nie zgłosili, uważa się za zgadzających się na obniżenie kapitału zakładowego.
Obniżenie kapitału zakładowego należy zgłosić do Krajowego Rejestru Sądowego wraz z wymaganymi przez prawo załącznikami.
Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne z zakresu sporządzania projektów uchwał organów spółek, wypełniania wniosków i formularzy do KRS, reprezentacji w postępowaniu rejestrowym w zakresie zgłoszenia obniżenia kapitału zakładowego do KRS, a także doradztwa prawnego w zakresie procedury obniżenia kapitału zakładowego, aby przebiegła ona prawidłowo i sprawnie. Mamy zawsze na uwadze bezpieczeństwo prawne naszych klientów i umożliwienie im rozwoju ich działalności w sposób jak najbardziej efektywny.