Spółka komandytowa jest dobrą formą prowadzenia działalności dla przedsiębiorców, którzy mają pomysł na biznes, ale niekoniecznie posiadają odpowiednio duże środki finansowe na jego założenie i prowadzenie. Takie osoby mogą stać się komplementariuszami spółki i ustanowić jako swoich wspólników osoby posiadające kapitał, które będą komandytariuszami spółki. Komplementariusze reprezentują spółkę i prowadzą jej sprawy, a także odpowiadają za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem, natomiast komandytariusze nie mają takiego wpływu na działalność spółki, ale za to za jej zobowiązania odpowiadają tylko do wysokości sumy komandytowej.
Pierwszym etapem założenie spółka komandytowa jest zawarcie umowa spółka komandytowa. Umowa spółka komandytowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Umowa spółki komandytowej powinna zawierać:
1) firmę i siedzibę spółki;
2) przedmiot działalności spółki;
3) czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony;
4) oznaczenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość;
5) oznaczony kwotowo zakres odpowiedzialności każdego komandytariusza wobec wierzycieli (sumę komandytową).
Powyższe elementy umowy stanowią jej minimalną, konieczną treść. Natomiast wspólnicy w umowie spółki mogą zawrzeć również dodatkowe postanowienia lub uregulować w sposób odmienny kwestie, które zostały w kodeksie spółek handlowych uregulowane w sposób dyspozytywny. Sporządzenie projektu umowy warto powierzyć prawnikowi, który posiada doświadczenie w zakładanie spółek i wie, jakie uregulowania ułatwiają funkcjonowanie spółki.
Kolejnym etapem założenia spółki jest złożenie wniosku o wpis spółka komandytowa do Krajowego Rejestru Sądowego. Zgłoszenie spółki komandytowa do sądu rejestrowego powinno zawierać:
1) firmę, siedzibę i adres spółki;
2) przedmiot działalności spółki;
3) nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) komplementariuszy oraz odrębnie nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) komandytariuszy, a także okoliczności dotyczące ograniczenia zdolności wspólnika do czynności prawnych, jeżeli takie istnieją;
4) nazwiska i imiona osób uprawnionych do reprezentowania spółki i sposób reprezentacji; w przypadku gdy komplementariusze powierzyli tylko niektórym spośród siebie prowadzenie spraw spółki – zaznaczenie tej okoliczności;
5) sumę komandytową.
Wniosek należy złożyć wraz z wymaganymi załącznikami i dowodami uiszczenia opłaty za wniosek oraz ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym,
Spółka komandytowa powstaje dopiero z chwilą wpisu do rejestru.
Przystępując do procesu założenie spółka komandytowa warto skorzystać z pomocy prawnika, który sporządzi projekt umowy spółki tak, aby odpowiadał wszystkim wymogom prawa, wypełni niezbędne dokumenty formularzy urzędowych i będzie nadzorował proces powstawania spółki, organizując dokonywanie niezbędnych czynności w sposób optymalny, który umożliwi sprawne założenie spółka komandytowa. Kancelaria świadczy pomoc prawną w powyższym zakresie, pomagając przedsiębiorcom rozwijać ich działalność i efektywnie funkcjonować na rynku.