Istnieją dwa sposoby na założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością: tradycyjnie poprzez zawarcie umowy spółki przed notariuszem oraz przez internet w trybie S24.
Niniejszy artykuł ma na celu opisać zalety tradycyjnego założenia spółki.
Podstawową zaletą jest możliwość dostosowania treści umowy spółki do indywidualnych potrzeb wspólników. Podpisując umowę spółki przed notariuszem, możemy zawrzeć w niej wiele postanowień, które ułatwiają funkcjonowanie spółki w praktyce i lepiej chronią jej wspólników. Przykładem takich postanowień jest kwestia uregulowania zasad reprezentacji spółki przez członków zarządu (wzorzec umowy spółki S24 przewiduje tylko dwa warianty, natomiast
w tradycyjnej umowie spółki wspólnicy mogą to uregulować w sposób, który będzie najbardziej im odpowiadał, biorąc pod uwagę stosunki panujące w spółce). W umowie spisanej w formie aktu notarialnego wspólnicy mogą również zawrzeć na przykład postanowienia:
– o możliwości podwyższenia kapitału początkowego bez konieczności zmiany umowy spółki;
– o dopłatach;
– o sposobach umorzenia udziałów (wzór umowy spółki S24 przewiduje tylko umorzenie za zgodą wspólnika);
– regulujące zasady wypłaty dywidendy;
– regulujące zasady trwania i wygasania kadencji i mandatu członków zarządu (wzór umowy S24 nie pozwala na powołanie członka zarządu na czas nieokreślony, a także zawiera postanowienie,
że mandat członka zarządu wygasa z chwilą upływu kadencji- taka regulacja może spowodować wiele problemów, w tym paraliż organizacyjny spółki, w sytuacji gdy kadencja członka zarządu upłynie, a zgromadzenia wspólników z różnych powodów nie uda się zwołać w celu powołania nowych członków zarządu);
– o przedłużeniu pierwszego roku obrotowego do końca kolejnego roku kalendarzowego
w przypadku spółek rozpoczynających działalność w drugiej połowie roku- jest to bardzo praktyczne rozwiązanie.
Jedną z najważniejszych zalet spółki zakładanej w sposób tradycyjny jest możliwość pokrycia udziałów wkładami niepieniężnymi, np. przeniesieniem prawa własności ruchomości lub nieruchomości, a także prawa własności intelektualnej lub know how. Wzorzec umowy spółki zakładanej przez internet przewiduje tylko wkłady pieniężne, co stanowi bardzo istotne ograniczenie.
Szybkość w założeniu spółki przez internet również może okazać się złudna, ponieważ w przypadku umowy spółki sporządzonej w formie aktu notarialnego powstaje spółka w organizacji, która może od razu zacząć działać i prowadzić działalność gospodarczą. Za to jeżeli wspólnicy zawrą umowę spółki przez internet, a następnie będą chcieli zmienić jej postanowienia, to i tak będą musieli dokonać zmiany umowy przed notariuszem.
Zakładając spółkę wspólnicy nie powinni kierować się jedynie wysokością kosztów jej założenia. Czasami chęć zaoszczędzenia i założenie spółki przez internet bez uwzględnienia postanowień w umowie spółki, które ułatwiałyby i zabezpieczały funkcjonowanie spółki, przyczyni się do powstania później kosztów zmiany umowy spółki czy nawet strat poniesionych przez spółkę z powodu np. niepraktycznych zasad reprezentacji czy braku zarządu z powodu upływu kadencji jego członków, w sytuacji gdy zgromadzenie wspólników nie jest w stanie powołać nowych.