W chwili zakładania spółki wszyscy wspólnicy są pełni nadziei na powodzenie przedsięwzięcia. Jednak czasami po prostu się nie udaje. Co wtedy? Co zrobić, aby wyklarować swoją sytuację w sferze aktywności gospodarczej? Kodeks spółek handlowych reguluje kilka możliwych wyjść z tego stanu rzeczy. Jednym z nich jest powództwo o rozwiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Zgodnie z przepisami dla skuteczności takiego powództwa konieczne jest zajście jednej z poniższych przesłanek:
1) osiągnięcie celu spółki stało się niemożliwe albo jeżeli zaszły inne ważne przyczyny wywołane stosunkami spółki- w tym przypadku sąd orzeka o rozwiązaniu spółki na żądanie wspólnika lub członka organu spółki;
2) działalność spółki naruszająca prawo zagraża interesowi publicznemu- w tej sytuacji rozwiązanie następuje na żądanie oznaczonego w odrębnej ustawie organu państwowego.
Niezwykle ważnym jest, by w pozwie dobrze opisać przesłanki, które mają uzasadnić rozwiązanie spółki przez sąd, a następnie odpowiednio wykazać je za pomocą dowodów w postępowaniu przed sądem. Wynika to z faktu, że do orzeczenia o rozwiązaniu spółki nie wystarczy subiektywne przekonanie wspólnika wytaczającego powództwo, konieczne jest jeszcze przekonanie sądu, iż te faktycznie zachodzi niemożliwość osiągnięcia celu spółki lub zachodzą inne ważne przyczyny wywołane stosunkami spółki. W orzecznictwie istnieje szereg przykładów sytuacji, które zostały uznane za uzasadniające lub nieuzasadniające rozwiązania spółki. Mogą one służyć za wskazówkę, lecz nie powinny być wyrocznią, ponieważ każda spółka jest inna, w każdej z nich mogą panować zupełnie inne stosunki między wspólnikami- i to, co w jednej spółce nie stanowi przeszkody w jej dalszym funkcjonowaniu, w innej może być problemem nie do pokonania.
Formułując pozew o rozwiązanie spółki istotnym jest prawidłowe określenie stron postępowania, pozwanie właściwego podmiotu, zawarcie w pozwie adekwatnych wniosków dowodowych, a także konsekwentne dowodzenie swoich racji w sądzie. To powód musi udowodnić, że jego powództwo jest zasadne, sąd go w tym zakresie nie wyręczy. Nasza Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne, pomagając klientom w profesjonalny sposób przygotować pozew, uzasadnić go odpowiednimi argumentami, a następnie reprezentując klientów w sądzie, dowodzić słuszności ich stanowiska.