Zarząd lub wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, chcąc zebrać dodatkowe środki finansowe na jej funkcjonowanie, mają do wyboru kilka możliwości. Jedną z nich jest podwyższenie kapitału zakładowego.
Podwyższenie kapitału zakładowego może nastąpić poprzez zmianę umowy spółki, wtedy konieczne jest podjęcie uchwały przez zgromadzenie wspólników, lub na mocy dotychczasowych postanowień umowy, lecz aby skorzystać z tej opcji umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością musi określać maksymalną wysokość podwyższenia i termin podwyższenia kapitału zakładowego. Podwyższenie kapitału zakładowego następuje przez podwyższenie wartości nominalnej udziałów istniejących lub ustanowienie nowych.
Oświadczenia nowych lub dotychczasowych wspólników muszą być sporządzone w odpowiedniej formie, którą w zależności od trybu podwyższenia kapitału spółki jest forma aktu notarialnego lub forma pisemna pod rygorem nieważności. Jeżeli umowa spółki lub uchwała o podwyższeniu kapitału nie stanowią inaczej, dotychczasowi wspólnicy mają prawo pierwszeństwa do objęcia nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym w stosunku do swoich dotychczasowych udziałów. Prawo pierwszeństwa należy wykonać w terminie miesiąca od dnia wezwania do jego wykonania. Oświadczenie nowego wspólnika powinno zawierać przystąpienie do spółki oraz objęcie udziału lub udziałów o oznaczonej wartości nominalnej.
Uchwałą wspólników o zmianie umowy spółki można podwyższyć kapitał zakładowy, przeznaczając na ten cel środki z kapitału zapasowego lub kapitałów (funduszy) rezerwowych utworzonych z zysku spółki .
Podwyższenie kapitału zakładowego wymaga zgłoszenia do rejestru wraz z określonymi prawem załącznikami.
Orzecznictwo sądów powszechnych i Sądu Najwyższego zawiera wiele zasad uzupełniających powyżej opisane regulacje. Z tego względu warto skorzystać z pomocy prawnika, który doradzi w zakresie wyboru trybu podwyższenia kapitału, jego sposobu i będzie kontrolował prawidłowy przebieg procesu podwyższenia kapitału oraz dopełnienia formalności związanych z jego zgłoszeniem do rejestru.