We wcześniejszym wpisie została omówiona instytucja powództwa przeciwko członkom zarządu, które mogą wytoczyć osoby trzecie, np. wierzyciele spółki, natomiast niniejszy wpis będzie dotyczył powództwa, które sama spółka może wytoczyć przeciwko członkom zarządu.
Artykuł 293 § 1 kodeksu spółek handlowych stanowi, że członek zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej oraz likwidator odpowiada wobec spółki za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami umowy spółki, chyba że nie ponosi winy.
Wyżej wymieniona instytucja umożliwia pozwanie przez spółkę członków zarządu, w sytuacji gdy ich sprzeczne z prawem lub umową spółki działanie było przyczyną poniesienia przez spółkę szkody. Co do zasady spółkę w procesach sądowych reprezentuje zarząd, jednak gdy pozwanymi mają być właśnie członkowie zarządu, to spółka w takim procesie musi być reprezentowana przez radę nadzorczą lub pełnomocnika powołanego uchwałą zgromadzenia wspólników.
W takim postępowaniu przed sądem należy wykazać poniesioną szkodę oraz bezprawność działania członków zarządu. Na podstawie artykułu 293 § 1 kodeksu spółek handlowych nie można pozywać członków zarządu za działania sprzeczne z uchwałami zgromadzenia wspólników.
Jak w każdym postępowaniu sądowym, to powód musi udowodnić zasadność swojego żądania. Chociażby z tego powodu warto skorzystać z pomocy prawnika, który odpowiednio dobierze środki dowodowe, wskaże, które fakty wymagają udowodnienia, a także prawidłowo sporządzi pozew i będzie kontrolował przebieg postępowania, aby jego wynik był korzystny dla klienta. Nasza kancelaria świadczy pomoc prawną również w zakresie reprezentacji klientów w powyższym zakresie- zarówno dla osób, które zamierzają wytoczyć powództwo przeciwko członkom zarządu, jak i dla członków zarządu, którzy są pozwanymi w takich procesach.