W trakcie istnienia spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może zdarzyć się sytuacja, w której wspólnik nie będzie zgadzał się z uchwałą podjętą przez pozostałych wspólników. Kodeks spółek handlowych przewiduje jednak środki, za pomocą których taki wspólnik może dochodzić swoich praw w sądzie.
Możliwe jest w takim przypadku wytoczenie powództwa o uchylenie uchwały spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Uchwała wspólników sprzeczna z umową spółki bądź dobrymi obyczajami i godząca w interesy spółki lub mająca na celu pokrzywdzenie wspólnika może być zaskarżona w drodze wytoczonego przeciwko spółce powództwa o uchylenie uchwały.
Prawo do wytoczenia powództwa o uchylenie uchwały wspólników spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przysługuje:
1) zarządowi, radzie nadzorczej, komisji rewizyjnej oraz poszczególnym ich członkom;
2) wspólnikowi, który głosował przeciwko uchwale, a po jej powzięciu zażądał zaprotokołowania sprzeciwu;
3) wspólnikowi bezzasadnie niedopuszczonemu do udziału w zgromadzeniu wspólników;
4) wspólnikowi, który nie był obecny na zgromadzeniu, jedynie w przypadku wadliwego zwołania zgromadzenia wspólników lub też powzięcia uchwały w sprawie nieobjętej porządkiem obrad;
5) w przypadku pisemnego głosowania, wspólnikowi, którego pominięto przy głosowaniu lub który nie zgodził się na głosowanie pisemne albo też który głosował przeciwko uchwale i po otrzymaniu wiadomości o uchwale w terminie dwóch tygodni zgłosił sprzeciw.
Powództwo o uchylenie uchwały wspólników spółka z ograniczoną odpowiedzialnością należy wnieść w terminie miesiąca od dnia otrzymania wiadomości o uchwale, nie później jednak niż w terminie sześciu miesięcy od dnia powzięcia uchwały.
Kancelaria świadczy pomoc prawną w zakresie reprezentacji w procesach o uchylenie uchwał spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Pomoc prawnika jest cenna chociażby w prawidłowym sporządzeniu pozwu (stwierdzeniu, czy w danym przypadku rzeczywiście zachodzą podstawy do uchylenia uchwały czy może jednak do stwierdzenia jej nieważności), określeniu pozwanego, wniesieniu pozwu do właściwego sądu, a także wskazaniu odpowiednich przesłanek uchylenia uchwały i udowodnieniu faktów potwierdzających te przesłanki za pomocą odpowiednich dowodów. Są to kwestie niezwykle ważne, ponieważ niespełnienie tych wymogów może skutkować odrzuceniem pozwu lub oddaleniem powództwa.