Spółka akcyjna, czyli spółka o najbardziej kapitałowym charakterze, ma swoje niezaprzeczalne zalety. Jedną z nich jest brak odpowiedzialności akcjonariuszy za zobowiązania spółki, kolejną jest możliwość pozyskania znacznego kapitału w celu prowadzenia działalności gospodarczej na dużą skalę. Chociaż założenie spółka akcyjna może wydawać się skomplikowane, to jednak gdy powierzy się przeprowadzenie tego procesu osobom doświadczonym w tym zakresie, to przebiegnie on sprawnie.
Założenie spółka akcyjna w pierwszej kolejności wymaga podpisania statutu spółka przez założycieli spółki oraz objęcia wszystkich akcji.
Statut spółki akcyjnej powinien określać:
1) firmę i siedzibę spółki;
2) przedmiot działalności spółki;
3) czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony;
4) wysokość kapitału zakładowego, który powinien wynosić minimum 100 000 złotych, oraz kwotę wpłaconą przed zarejestrowaniem na pokrycie kapitału zakładowego;
5) wartość nominalną akcji i ich liczbę ze wskazaniem, czy akcje są imienne, czy na okaziciela;
6) liczbę akcji poszczególnych rodzajów i związane z nimi uprawnienia, jeżeli mają być wprowadzone akcje różnych rodzajów;
7) nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) założycieli;
8) liczbę członków zarządu i rady nadzorczej albo co najmniej minimalną lub maksymalną liczbę członków tych organów oraz podmiot uprawniony do ustalenia składu zarządu lub rady nadzorczej;
9) pismo do ogłoszeń, jeżeli spółka zamierza dokonywać ogłoszeń również poza Monitorem Sądowym i Gospodarczym.
Statut spółka akcyjna powinien również zawierać, pod rygorem bezskuteczności wobec spółki, postanowienia dotyczące:
1) liczby i rodzajów tytułów uczestnictwa w zysku lub w podziale majątku spółki oraz związanych z nimi praw;
2) wszelkich związanych z akcjami obowiązków świadczenia na rzecz spółki, poza obowiązkiem wpłacenia należności za akcje;
3) warunków i sposobu umorzenia akcji;
4) ograniczeń zbywalności akcji;
5) uprawnień osobistych przyznanych akcjonariuszom, o których mowa w art. 354;
6) co najmniej przybliżonej wielkości wszystkich kosztów poniesionych lub obciążających spółkę w związku z jej utworzeniem.
Statut spółka akcyjna w zakresie, w jakim pozwala na to kodeks spółek handlowych, może zawierać postanowienia odmienne od sposobu uregulowania danej kwestii w przepisach lub zawierać postanowienia dodatkowe. Z tego względu sporządzenie projektu statutu spółka akcyjna warto powierzyć prawnikom, którzy wiedzą, jakie rozwiązania chronią interesy spółki i akcjonariuszy, a także ułatwiają funkcjonowanie spółki w praktyce.
Kolejnym krokiem jest wniesienie wkładów do spółki. Ten proces również wymaga dobrego zorganizowania oraz zastanowienia się nad optymalną formą, jaką może przybrać wkład akcjonariusza. W tym momencie również przyda się pomoc prawnika, który doradzi i przeprowadzi sprawnie czynności związane z wnoszeniem wkładów, które powinny być wniesione do spółki w odpowiednim czasie w zależności od ich formy (pieniężnej lub niepieniężnej).
Następnym etapem jest ustanowienie zarządu oraz rady nadzorczej.
Po przeprowadzeniu powyższych etapów należy złożyć wniosek o zarejestrowanie spółki akcyjnej w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wniosek składa się na formularzu, dołączając do niego odpowiednie załączniki i pozostałe formularze KRS, a także dowody uiszczenia opłaty za wniosek i ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Postępowanie rejestrowe charakteryzuje się dużym formalizmem, dlatego pomoc prawnik w jego prowadzeniu może bardzo ułatwić założenie spółki akcyjnej.