Wielu przedsiębiorców prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Jednak należy pamiętać, że nie jest to osobny podmiot prawa, lecz zwykła umowa cywilnoprawna zawarta przez wspólników. Zatem za zobowiązania spółki cywilnej wspólnicy ci odpowiadają bezpośrednio całym swoim majątkiem. Między innymi z tego względu wartą rozważenia jest zmiana formy działalności np. poprzez przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną. Spółka jawna jest już osobnym od wspólników podmiotem praw i obowiązków. Natomiast egzekucja zobowiązań spółki jawna z majątku wspólnika możliwa jest dopiero wówczas, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna. Kolejnym argumentem przemawiającym za przekształceniem spółki cywilnej w spółkę jawną jest możliwość zawarcia w umowie spółki jawnej postanowień o wstąpieniu spadkobierców zmarłego wspólnika w jego miejsce lub o kontynuowaniu istnienia spółki między pozostałymi wspólnikami. Takie regulacje przyczyniają się do większej stabilności funkcjonowania spółki i zwiększają jej wiarygodność w oczach klientów i kontrahentów.
Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną powoduje, że spółka jawna z chwilą wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego staje się automatycznie podmiotem praw i obowiązków spółki cywilnej. Spółka jawna staje się w szczególności podmiotem zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce cywilnej przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.
Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną wymaga podjęcia uchwały o przekształceniu przez wszystkich wspólników, a także dostosowania zapisów umowy spółki cywilnej do wymogów dotyczących umowy spółki jawnej. Jeżeli prowadzenie spraw spółki cywilnej zajmowali się wszyscy wspólnicy, to nie ma w takim przypadku nie ma obowiązku sporządzania planu przekształcenia, poddawania go badaniu przez biegłego rewidenta, a także zawiadamiania wspólników o zamiarze podjęcia uchwały o przekształceniu. Nie stosuje się również w takim przypadku art. 561 ksh, który reguluje prawo wspólników do przeglądania dokumentów spółki.
Po podjęciu uchwały oraz sporządzeniu umowy spółki kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o zarejestrowanie spółki jawnej w Krajowym Rejestrze Sądowym. Taki wniosek podpisują wszyscy wspólnicy spółki cywilnej. Wniosek składa się na urzędowym formularzu wraz z odpowiednimi załącznikami, które stanowią m. in. odpowiednie formularze KRS, dowody uiszczenia opłat za wniosek o zarejestrowanie spółki i ogłoszenie przekształcenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz umowa spółki.
Przystępując do procesu przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną warto skorzystać z pomocy prawnika, który sporządzi projekt umowy spółki tak, aby odpowiadał wszystkim wymogom prawa, wypełni niezbędne dokumenty formularzy urzędowych i będzie nadzorował proces przekształcenia, organizując dokonywanie niezbędnych czynności w sposób optymalny, który umożliwi sprawne dokonanie przekształcenia- zwłaszcza jeżeli konieczne będzie sporządzenie planu przekształcenia i poddanie go badaniu przez biegłego.