Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą jednoosobowo, za swoje zobowiązania odpowiada całym swoim majątkiem. Z tego powodu wraz z rozwojem działalności warte rozważenia jest znalezienie rozwiązania prawnego, które ten majątek by chroniło. Jednym ze sposobów zabezpieczenia się przed egzekucją z majątku osobistego jest przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Dodatkowym plusem takiego kroku jest wzrost prestiżu w oczach kontrahentów i klientów, a także przejście wszelkich praw i obowiązków z przedsiębiorcy na spółkę, w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.
Pierwszym krokiem, jakiego należy dokonać przekształcając działalność gospodarczą, jest sporządzenie planu przekształcenia w formie aktu notarialnego. Załącznikami do tego planu są: 1)projekt oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy;
2)projekt aktu założycielskiego;
3) wycena składników majątku (aktywów i pasywów) przedsiębiorcy przekształcanego;
4) sprawozdanie finansowe sporządzone dla celów przekształcenia na określony dzień w miesiącu poprzedzającym sporządzenie planu przekształcenia przedsiębiorcy.
Plan przekształcenia musi zbadać biegły rewident, którego wyznacza sąd rejestrowy właściwy ze względu na siedzibę spółki. Po zbadaniu planu przekształcenia przez biegłego rewidenta należy ponownie udać się do notariusza w celu podpisania aktu założycielskiego oraz oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy.
Ostatnim krokiem jest złożenie do sądu wniosku o zarejestrowanie spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Przed dokonaniem powyżej opisanych czynności warto skorzystać z pomocy prawnika, który doradzi, jak wybrać najbardziej optymalne dla danego przedsiębiorcy rozwiązania dotyczące funkcjonowania przyszłej spółki, a także pomoże sporządzić projekty powyższych dokumentów.