Założenie spółki partnerskiej wymaga zawarcia umowy w formie pisemnej. Niezachowanie tej formy powoduje nieważność umowy.
Umowa spółki partnerskiej powinna zawierać:
– określenie wolnego zawodu wykonywanego przez partnerów w ramach spółki,
– przedmiot działalności spółki,
– nazwiska i imiona partnerów ponoszących nieograniczoną odpowiedzialność przewidzianą w art. 95 § 2,
– firmę i siedzibę spółki,
– czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony,
– określenie wkładów wnoszonych przez każdego partnera i ich wartość.
Poza obligatoryjnymi postanowieniami umowy partnerzy mogą zawrzeć w niej także postanowieniami fakultatywne wtedy, gdy chcą pewne kwestie unormować inaczej niż w przepisach dyspozytywnych kodeksu. Do tego rodzaju spraw zazwyczaj należą: sposób i zasady podziału zysku, powołanie zarządu, wskazanie przyczyn rozwiązania spółki, wyłączenie odpowiedzialności danego partnera.
Oprócz zawarcia umowy spółki do założenie spółka partnerska konieczne jest zgłoszenie spółka do sądu rejestrowego, które powinno być dokonane na urzędowym formularzu. Do wniosku należy dołączyć wymagane prawem załączniki.
Do wniosku w wpis do KRS należy dołączyć m. in. dokumenty potwierdzające uprawnienia partnerów do wykonywania wolnego zawodu.
Wpis spółka partnerska do rejestru następuje na wniosek, który powinien zostać złożony w terminie 7 dni od daty zawarcia umowy spółki.
Spółka partnerska powstaje z chwilą wpisu do rejestru.
Sporządzenie projektu umowy spółki i przeprowadzenie procesu założenie spółki warto powierzyć prawnikowi, który uwzględni w umowie spółki indywidualne potrzeby klienta, zawrze w niej regulacje przydatne z punktu widzenia funkcjonowania spółki w praktyce, a także zorganizuje czynności procesu rejestracji spółki tak, aby przebiegł on sprawnie i szybko.