We wcześniejszym wpisie została opisana instytucja powództwa o wyłączenie wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Natomiast w niniejszym wpisie chcemy przedstawić wyjście z sytuacji, gdy wspólnicy spółki jawnej z powodu konfliktów nie widzą możliwości dalszego wspólnego prowadzenia spółki, lecz jednocześnie nie mogą dojść do porozumienia co do zakończenia jej działalności.
W ww. sytuacji na podstawie art. 63 § 1 kodeksu spółek handlowych każdy wspólnik może z ważnych powodów żądać rozwiązania spółki przez sąd. Kodeks spółek handlowych nie precyzuje pojęcia „ważnych powodów”, dlatego sąd będzie musiał w każdym przypadku indywidualnie stwierdzić, czy dane okoliczności uzasadniają rozwiązanie spółki. W procesie o rozwiązanie spółki muszą wziąć udział wszyscy pozostali wspólnicy. Zgodnie z art. 63 § 2 kodeksu spółek handlowych jeżeli ważne powody zachodzą tylko po stronie jednego wspólnika, pozostali wspólnicy, którzy nie chcą, aby spółka została rozwiązana przez sąd, mogą wnieść powództwo wzajemne o wyłączenie tego wspólnika ze spółki.
Kancelaria świadczy usługi prawnicze zarówno w zakresie reprezentacji wspólników, którzy domagają się rozwiązania spółki, jak i reprezentacji wspólników, przeciwko którym pozew o rozwiązanie spółki został skierowany do sądu. W pierwszym przypadku pomoc prawnika jest cenna chociażby w prawidłowym sporządzeniu pozwu, wniesieniu pozwu do właściwego sądu, a także wskazaniu odpowiednich przesłanek rozwiązania spółki i udowodnieniu faktów potwierdzających te przesłanki za pomocą odpowiednich dowodów. Są to kwestie niezwykle ważne, ponieważ niespełnienie tych wymogów może skutkować odrzuceniem pozwu lub oddaleniem powództwa. Natomiast w przypadku gdy klientami spółki są pozwani wspólnicy, pomagamy postawić odpowiednie zarzuty przeciwko żądaniu pozwu, mające na celu obronę przez rozwiązaniem spółki lub wytoczyć powództwo wzajemne o wyłączenie wspólnika i dowodzić jego słuszności.