Pierwszą czynnością, którą dokonać muszą wspólnicy chcący założyć spółkę jawną, jest podpisanie umowy. Przez umowę spółki handlowej wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów oraz, jeżeli umowa spółki tak stanowi, przez współdziałanie w inny określony sposób.
Umowa spółki jawnej powinna być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
Artykuł 25 kodeksu spółek handlowych stanowi, że umowa spółki jawnej powinna zawierać:
1) firmę i siedzibę spółki;
2) określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość;
3) przedmiot działalności spółki;
4) czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony.
Jest to jednak określenie jedynie obowiązkowych elementów umowy spółki jawnej. Osoby planujące założyć tę spółkę powinny jednak wiedzieć, że w umowie spółki można uregulować wiele innych kwestii, które ułatwią funkcjonowanie spółki w praktyce.
Jedną z takich kwestii jest określenie w umowie większości głosów, która będzie potrzebna do jej zmiany. Jeżeli wspólnicy nie wprowadzą w umowie spółki własnych zasad w tym zakresie, to do każdej zmiany umowy spółki będzie potrzebna jednomyślność wspólników.
Kolejną kwestią możliwą do uregulowania w umowie spółki jest zbycie ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce. Ponadto wspólnicy mogą postanowić, że na mocy postanowień umowy spółki niektórzy z nich zostaną pozbawieni prawa do reprezentacji spółki lub prowadzenia jej spraw.
Woli wspólników zostało również pozostawione uregulowanie stosunków wewnętrznych w spółce. Dopiero gdy wspólnicy nie wprowadzą w umowie spółki własnych uregulowań, to znajdą w tym zakresie zastosowanie przepisy kodeksu spółek handlowych.
Wartym rozważenia jest również uregulowanie kwestii rozwiązania spółki tak, aby wspólnicy którzy nie chcą już ze sobą współpracować mogli w sposób płynny zakończyć działanie spółki lub kontynuować jej działanie w zmienionych składzie osobowym.
Przy sporządzaniu umowy spółki cenna jest pomoc prawnika, który doradzi najbardziej optymalne rozwiązania dostosowane do oczekiwań klientów i pomoże uniknąć problemów mogących zaistnieć w funkcjonowaniu spółki w przypadku nieprawidłowo skonstruowanej umowy. Kancelaria świadczy usługi doradztwa przy sporządzaniu umów spółek, a także sporządza projekty takich umów uwzględniające indywidualne potrzeby klientów.