Jedną z zalet spółek kapitałowych jest fakt, że ich wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania tych spółek swoim majątkiem osobistym. Jednak dla wierzycieli tych spółek czasami może to okazać się problemem.
Nierzadko zdarzają się przypadki, w których wierzyciel pozywa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością o zapłatę, lecz niestety w postępowaniu egzekucyjnym okazuje się, że spółka ta nie ma już żadnego majątku, z którego wierzyciel mógłby uzyskać swoją należność.
Nie zawsze taka sytuacja oznacza dla wierzyciela koniec możliwości odzyskania pieniędzy. W spółka z ograniczoną odpowiedzialnością za zobowiązania spółki odpowiedzialność solidarnie ponoszą członkowie jej zarządu, w sytuacji gdy egzekucja wobec spółki okaże się bezskuteczna.
Wierzyciel w takim przypadku może wytoczyć powództwo przeciwko członkom zarządu. Przy prowadzeniu takiej sprawy warto skorzystać z pomocy prawnika, który posiada doświadczenie i wiedzę w zakresie faktów, które należy udowodnić i dowodów za pomocą, których można wykazać te fakty w procesie przeciwko członkom zarządu. Jest to istotne zwłaszcza z uwagi na to, że członkowie zarządu mogą próbować uwolnić się od odpowiedzialności powołując się na ustawowe przesłanki wymienione w kodeks spółek handlowych.
Tutaj można zapoznać się z instytucją powództwa samej spółki przeciwko członkom zarządu za działania sprzeczne z prawem lub postanowieniami umowy spółki.